Na BLOGU: Plecionka wiedeńska

Geneza

Meble z plecionki wiedeńskiej to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju wnętrz, które zyskały na popularności już w XIX wieku.

Przez wiele lat były one synonimem stylu secesyjnego, który charakteryzował się przede wszystkim oryginalnym wzornictwem i dbałością o detale.

Plecionka wiedeńska została opracowana przez austriackiego rzemieślnika Michaela Thoneta w 1859 roku.

Thonet odkrył, że dzięki zastosowaniu pary wodnej, wysuszone pędy rattanu stają się elastyczne i łatwe do formowania, co pozwala na tworzenie różnych kształtów.

W ten sposób powstały słynne krzesła Thoneta, które szybko zdobyły popularność w całej Europie.

W podobnej stylistyce znajdziesz u nas krzesło K502 z rattanu naturalnego.

krzesło K502

1 of 1

fotel FODEN

1 of 2

fotel FODEN 2

2 of 2

Powrót na salony

W ostatnich latach plecionka wiedeńska znów stała się bardzo popularna. Meble z plecionki wiedeńskiej wyróżniają się przede wszystkim wysoką jakością wykonania oraz unikalnym designem.

Charakteryzują się one lekką i subtelna konstrukcją, dzięki czemu są idealne do aranżacji wnętrz w różnym stylu. Mogą stanowić ciekawy kontrast w nowoczesnych aranżacjach, a także dopełnić klasyczny wystrój.

Świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu boho, retro, w stylu skandynawskim lub japandi, a nawet w surowym lofcie, gdzie dodają pomieszczeniu przytulności.

Zobacz koniecznie nasz fotel FODEN występujący w dwóch wersjach kolorystycznych z siedziskiem oraz oparciem wykonanym właśnie z plecionki wiedeńskiej.

Materiał i funkcjonalność

Plecionka wiedeńska wykonana jest z naturalnego rattanu i charakteryzuje ją wyjątkowy ośmiokątny wzór. Mimo, że sprawia wrażenie twardego materiału, meble z niej wykonane są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Krzesła i fotele zapewniają odpowiednie podparcie dla pleców, są ergonomiczne i przewiewne.

Obok widzimy fotel ILARIO, gdzie plecionka tworzy boki mebla, nadając mu lekkości w wyglądzie.

fotel ILARIO

1 of 1

W naszej ofercie posiadamy wiele krzeseł z dodatkiem syntetycznej plecionki wiedeńskiej, na przykład krzesła: K524, K483, K503 oraz K508.

Na uwagę zasługuje nowoczesne krzesło K504 na płozach ze stali chromowanej, z miękkim siedziskiem oraz oparciem z plecionki wiedeńskiej z naturalnego rattanu.

Olmo_K524_dod_2

krzesło K524

1 of 2

krzesło K524

2 of 2
Gracjan_dab_craft_z_K508_detal1

krzesło K508

1 of 1
Elefante_r_K504_bezowy_detal2

krzesło K504

1 of 1
Ilario_detal4

fotel ILARIO

1 of 1

Praktyczna? Oczywiście!

Materiał ten charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na wilgoć, co sprawia, że meble z plecionką wiedeńską są trwałe i odporne na uszkodzenia.

Plecionka wiedeńska jest także łatwa w utrzymaniu w czystości, a kurz oraz zabrudzenia można usunąć z niej za pomocą wilgotnej szmatki.
Pozwala to na zastosowanie plecionki nawet w takich meblach jak stoliki kawowe czy ławy, gdzie o zabrudzenie nietrudno.

Przykładem takiego zastosowania są nasze ławy DAKOTA oraz FLORA, gdzie widzimy połączenie drewna, szkła oraz plecionki wiedeńskiej.

Flora_front_bok_a

ława FLORA

1 of 1
Dakota_front_bok_a

ława DAKOTA

1 of 1

Podsumowując:

Meble z plecionką wiedeńską to doskonały wybór dla osób poszukujących oryginalnych i eleganckich mebli, które będą przyciągać uwagę gości. Odnajdą one zwolenników szczególnie wśród osób zainteresowanych produktami wykonanymi z naturalnych surowców, ceniących ekologiczne rozwiązania.
Meble z plecionką wiedeńską nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru, będąc jednocześnie wygodnymi, funkcjonalnymi i ekologicznymi.

Maria Pyzara

Architekt krajobrazu, projektant wnętrz, kulturoznawca. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 6 lat zaangażowana w tworzenie projektów wnętrzarskich i krajobrazowych – od 3 lat pod szyldem swojej własnej pracowni. Autorka wielu projektów wnętrz i ogrodów prywatnych oraz wnętrz obiektów komercyjnych i usługowych na Podkarpaciu.