Na BLOGU: Salone del Mobile – Mediolan

„Salone del Mobile” to jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez branży meblarskiej i designu wnętrz, odbywająca się co roku w Mediolanie, we Włoszech. Wydarzenie to kreuje trendy wnętrzarskie na najbliższy rok i jest źródłem inspiracji do tworzenia innowacyjnych i nowatorskich projektów.
Targi Salone del Mobile 2024 prezentowały najnowsze kolekcje mebli, oświetlenia i akcesoriów wiodących marek wnętrzarskich, zarysowując kierunek przyszłych innowacji w dziedzinie designu i sztuki użytkowej.

Na tegorocznych targach dominowały materiały i kolory, które łączyły inspiracje naturą i organicznym stylem z futurystycznym designem typu Space Age. To niezwykłe połączenie kontrastujących stylów odzwierciedla nasze pragnienie harmonii z naturą oraz dążenie do innowacji i nowoczesności.

 

Podczas tegorocznej edycji szczególnie wyróżniały się naturalne materiały. Surowe drewno i kamień pojawiały się w niemal wszystkich ważnych ekspozycjach. Zauważalny był trend wykorzystania kamienia, jednak w nowoczesnym i odświeżonym stylu. Projektanci postawili na mocne, wyraziste wzory i nowe, nieoczywiste kolory, które nadawały wnętrzom luksusowy i oryginalny charakter.

Barwione oraz dymione szkło było równie często powtarzającym się materiałem, szczególnie to o niejednolitej strukturze.
Transparentne powierzchnie w kolorach dodawały lekkości i elegancji, wprowadzając jednocześnie interesujące efekty świetlne.

Większość prezentowanych mebli, zarówno skrzyniowych, jak i stołów czy ław, charakteryzowała się zaokrąglonymi krawędziami.
Zrezygnowano z ostrych kantów na rzecz płynnych, łagodnych linii.
Wśród mebli wypoczynkowych, miękkie linie i subtelne krzywizny znalazły odzwierciedlenie w meblach o łukowatych, niskich oparciach i obszernych siedziskach, wprowadzając do przestrzeni wrażenie harmonii i naturalności.
Tegoroczne targi były prawdziwą eksplozją kolorów. Dominujące były odcienie inspirowane naturą, takie jak piaskowy beż, brązy i naturalne barwy ziemi – wszystkie te odcienie były obecne na różnego rodzaju tekstyliach, ceramice oraz elementach dekoracyjnych, dodając wnętrzom ciepła i naturalnego charakteru. Mocno widoczny był również kolor koniakowy oraz rudy.

Z drugiej strony, wiele projektów nawiązywało do estetyki lat 70., wprowadzając do wnętrz elementy retrofuturyzmu, gdzie dominowały pastelowe odcienie oraz intensywne kolory takie jak pomarańcz, różne odcienie niebieskiego i turkusy.
Duży nacisk położono na elementy dekoracyjne. Wzorzyste fronty mebli, zdobione lustra i inne dekoracyjne detale były obecne w wielu aranżacjach. Pojawiały się także motywy roślinne oraz zabawa teksturami i tkaninami o wyraźnych splotach typu boucle czy plecionka wiedeńska.

Podsumowując

Targi Salone del Mobile 2024 w Mediolanie zaprezentowały najnowsze trendy w designie wnętrz, łącząc nowoczesne technologie z naturalnymi materiałami. Tegoroczna edycja odzwierciedlała pragnienie harmonii między tradycją a innowacją, pokazując, jak design może łączyć estetykę z funkcjonalnością.

Maria Pyzara

Architekt krajobrazu, projektant wnętrz, kulturoznawca. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 6 lat zaangażowana w tworzenie projektów wnętrzarskich i krajobrazowych – od 3 lat pod szyldem swojej własnej pracowni. Autorka wielu projektów wnętrz i ogrodów prywatnych oraz wnętrz obiektów komercyjnych i usługowych na Podkarpaciu.